Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglický plnokrevník (A 1/1)

7. 2. 2009

Původní název = thoroughbred

Obrazek

Původ a Historie

Toto plemeno nevzniklo přirozeným výběrem, nýbrž záměrným šlechtěním na maximální vytrvalostní rychlost. Toto plemeno tudíš vděčí obyvatelům Británie za zálibu v dostizích. Do Anglie se často importovali orientální koně už před rokem 1700 a křížili se s původními plemeny, cílem byla větší rychlost domácích koní. Za předky a zakladatele chovu jsou považováni tři hnědí orientální hřebci, kteří byli kolem roku 1700 dovezeni do Anglie a připouštěli místní klisny:

Byerley Turk-pravděpodobně tyrkmenský hřebec ukořistěný při obléhání Vídně Turky.

Darley Arabian-Plnokrevný Arab typu muniqi, kterého okolo roku 1706 získal Thomas Darley. Dnes je přes 75% plnokrevníků v hřebčí linii potomky Darley Arabiana.

Godolphin Barb-v Maroku narozený berberský hřebec se dostal do Francie jako dárek marockého sultána Ludvíkovi XV.

Systematický chov Anglického plnokrevníka se datuje od roku 1793, kdy byl v Anglii zveřejněn první díl General Stud Book (Plemené knihy Anglického plnokrevníka), který obsahoval záznamy o původech přibližně 5500 tehdy závodících koní a jejich hřebců.

Obrazek

Popis

Výška je kolem 155-170 cm. Suchá, výrazná hlava celkově velmi elegantně gracilně a ušlechtile působícího plnokrevníka může být dlouhá nebo krátká, rovná, také s konkávním či konvexním profilem, závisí to na převaze znaků Arabů či Berberů. Štíhlý, většinou delší krk může být nasazen nízko nebo vysoko. Vysoký kohoutek pokračuje v dlouhý hřbet. Silná, svalnatá a dlouhá záď se svažuje nízko dolů. Oválně tvarovaný hluboký hrudník poskytuje potřebný prostor srdci a plícím. Horní části končetin jsou dlouhé a šikmé a umožňují prostorný cval. Suché končetiny nevypadají vždy korektně, to však nemusí mít vliv na výkon v dostizích.

Obrazek

Barvy

Převažují hnědáci a ryzáci. Vraníci a bělouši jsou vzácnější.

Využití

Převážně dostihy. Mají talent také pro skoky a proto existují překážkové dostihy-steeplechasse. Běhají také Cross Country, Parkur. Málo kdy ho uvidíme v drezúře, ale uvidíme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kun s cech

(petr, 15. 4. 2010 15:01)

mam rad kaone a vsechna zvirata ale nejvic ze vsech mam rad kone